24053548579_b6edc16585_o

Naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego opracowali technologię nadruku laserowego pozwalającą drukować na powierzchni mniejszej niż jeden piksel ekranu smartfona. Stworzyli w ten sposób np. obraz Mona Lisy. Metoda ta to przełom w nanotechnologii.

Technologia pozwala na drukowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości 127 tys. dpi. (kolorowe magazyny wydawane są w rozdzielczości odpowiadającej 300 dpi.). Jednak aby doszło do druku potrzebujemy specjalnie przygotowanej powierzchni, na której laser rozgrzany do temperatury dochodzącej do 1,5 tys. st. C topi przygotowany materiał i powstaje obraz. Kolory, które chcemy uzyskać zależą od natężenia wiązki laserowej. Impulsy o niskiej częstotliwości tworzą kolor niebieski i fioletowy, a silne impulsy odpowiadają za żółty i pomarańczowy.

Technologia ta daje bardzo wiele możliwości, dzięki niej będziemy mogli zapisywać dane niewidoczne gołym okiem (np. numerów seryjnych czy kody kreskowe). Pomoże ona również uniknąć oszustw oraz fałszerstw, ponieważ produkty będą oznaczane w sposób trudny do odtworzenia. Ułatwi ona również sposób personifikowana różnych produktów takich jak telefony komórkowe czy samochody.

Firmy już interesują się tą technologią, gdyż ułatwi ona produkcję. Technika ta została już opatentowana, a naukowcy pracują nad jej rozwojem, tak żeby mogła zastąpić tradycyjne drukarki laserowe.

Print Friendly