chemicals

Recykling papieru jest podstawowym elementem obiegu ekologicznego tego surowca. Codziennie przetwarzane są miliony ton papieru, ale czy każdy wydruk nadaje się do ponownego użycia?

Okazuje się, że nie. Technologia usuwania druku jest, co prawda, mocno rozwinięta, ale to proces obfitujący w niespodzianki. Niektóre formy druku są podstępne, jednak nie oznacza to, że nie istnieją możliwości ich usunięcia.

Większość technik usuwania tuszu wykorzystywana jest w przypadku nadruków wykonywanych tuszami bazującymi na olejach. Podobnie, jak farbę olejną, tusz olejny również nietrudno usunąć – wystarczy trochę chemicznej magii. Ale rynek się zmienia, technologie druku również i okazuje się, że niektóre wydruki bardzo ciężko „wyczyścić”.

Ten problem dotyczy przede wszystkim wydruków wykonanych technikami na bazie materiałów gumowych i lateksowych, atramentami oraz tonerami płynnymi, chociaż to nie reguła. Wydruki wykonane przy pomocy tonerów niektórych producentów mogą zostać łatwo usunięte tradycyjnymi metodami wywabiania. Cały problem w tym, że stale zwiększa się ilość wydruków wykonanych w technologii nie pozwalającej na ich łatwe usunięcie.

Do końca 2015 roku przewidywalna wartość rynku dla pulpy i chemikaliów papierniczych może osiągnąć 20 miliardów dolarów, z czego w samej tylko Ameryce Północnej będzie to 5 miliardów. Jak widać, jest o co grać.

Alternatywą dla tradycyjnych procesów chemicznych może być wywabianie z wykorzystaniem enzymów. Nie tylko zmniejszają one zapotrzebowanie na użycie materiałów chemicznych, ale przede wszystkim mogą być pozyskiwane z naturalnych i odnawialnych źródeł. Obniżają również koszty wywabiania, a także zużywają znacznie mniej energii. Jednym słowem, są bardziej przyjazne środowisku. Co ciekawe, wywabianie enzymami wzmacnia oczyszczany papier.

Jeśli firmy z branży drukarskiej chcą zachować płynność i dostępność rynku, powinni zwrócić większą uwagę na to, aby drukować z wykorzystaniem łatwiejszych do wywabiania tuszy. W ten sposób pozwolą rynkowi rozwijać się w dobrym kierunku, przy jednoczesnym zachowaniu zasad ekologii.

Print Friendly