1356877200_30dbc16575_o

Sitodruk jest jedną z najprostszych, najtańszych i najczęściej spotykanych form wydruku. Ale skąd wzięła się tak wielka popularność tej metody i na czym ona polega?

Historia sitodruku sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to na Dalekim Wschodzie stosowano metodę druku szablonowego. Za jego pomocą w XVIII wieku wytwarzano tkaniny dekoracyjne, tapety itp. Jednak w 1907 roku Samuel Simon stworzył ramę z naciągniętą siatką i jest ona wykorzystywana do tego rodzaju druku po dzień dzisiejszy.

Ta właśnie rama z naciągniętą siatka jest kluczowym elementem jakim posługuje się sitodruk. Wykonując ją nakłada się szablon, mający zakryć miejsca niedrukujące. Produkuje się go na kilka sposobów np. stworzenie odpowiedniego roztworu, który naniesiony na szablon zasycha i tworzy warstwę nieprzepuszczalną, można też wykonać rysunek tuszem lub warstwą litograficzną na siatce, czy wyciąć szablon z papieru. Aby wydrukować coś na naszej siatce trzeba rozprowadzić farbę na jej powierzchni, która za pomocą przesuwającego się po niej rakla zostaje przeciśnięta przez siatkę na podłoże. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą prasy.

Sitodruk ma szerokie zastosowanie w poligrafii, sztuce, reklamie czy marketingu. Używał go Andy Warchol do stworzenia swoich niepowtarzalnych obrazów, dzięki niemu funkcjonowały też w Polsce podziemne drukarnie w latach 70 i 80. Teraz metoda ta sprawdza się przede wszystkim na polu reklamy. Nadrukować możemy najróżniejsze treści, co sprzyja rozpowszechnieniu marek i haseł.

Print Friendly